27 Temmuz 1978

Elazığ Elazığ Milli Gençlik Vakfı Başkanı ve en yakın arkadaşlarından olan Mesut Turan’ın kalemiyle Senai Tan: Oldukça fakir bir ailenin çocuğu olan Senai Tan, 1961 Tunceli doğumludur. Senai, daha küçük yaşta iken, babası aileyi terk edip gittiğinden dolayı dedesi ve ninesiyle birlikte kalmaktaydı. Anneleri çocuklarına bakabilmek için, Elazığ İplik Fabrikası’nda, işçi olarak çalışıyordu. Senai’nin bir ağabeyi ve kendinden küçük bir kız kardeşi vardı. Ortaokulda iken MTTB ile tanışan Senai Tan, bir MTTB sempatizanı olarak büyüdü. Aktif bir sporcu olan şehidimizin, ağabeyi sol fraksiyonlardan birinde aktif bir rol üstlendiğinden, kardeşi ile yıldızı barışmıyordu. Elazığ’ın Devrim Ortaokulu’ndan mezun olduktan sonra, Azot Sanayii T.A.Ş’nin Kütahya’daki Teknisyenlik okuluna hak kazandı. İki yıllık bu okuldan mezun olduktan sonra, Elazığ Azot Sanayii T.A.Ş Fabrikası’nda, teknisyen olarak işe başladı. Şehidimiz zaman zaman bizlere, ağabeyinin de içinde bulunduğu örgüt elemanları tarafından, Elazığ’a döndükten sonra, sık sık,  1978 yılı Temmuz ayında, menfur hadiseden bir hafta önce, mütevazi evlerinde oturup; 78 yılı Temmuz’unun sıcaklığından kurtulmak için, serin bir şeyler içmiş idik. Allah’ın varlığı ve İslam Nizamı’nın yüceliği konusunda, şüpheci soruları ile, kendisini fikren sıkıştırdıklarını belli ediyordu. O yaz, koltuk değnekli olmam nedeniyle, evlerinden çıktıktan sonra tuttuğu bir taksi ile, beni evime bırakmış ve ben de kendisine “Allah Vardır”, Mevdûdi’nin “İslam Nizamı” isimli kitapları vermiştim. Bundan bir hafta sonra, 27 Temmuz 1978 tarihinin akşamı, yakın bir dostumuzun telefonu ile, Elazığ’ın Kırk Tud’lar mevkii olarak bilinen mıntıkasında, 17 yaşındaki Senai Tan’ın, şehid edilmiş olduğu haberiyle sarsıldık. Araştırmalarımız doğru çıkmıştı. Malum süreç tamamlandıktan sonra, ailesi Elazığ’ı terk ederek, Adana’ya yerleşti. Bir daha haber alınmadı. Elazığ Asrî Mezarlığı’nda medfun bulunan şehidimize Allah’tan rahmet diliyoruz.

senaitanomuzlarda03

Elazığ (THA) – Elazığ’ın Kırklar Semti’nde, çeşme başında oturan Sivrice Azot Fabrikası işçilerinden Senai Tan (23), bir grup tarafından açılan yaylım ateşi sonucu, öldürülmüştür. THA muhabirinin Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, önceki akşam saat 18.00 sularında, 7-8 kişi oldukları iddia edilen bir grup tarafından, Kırklar semtinde oturmakta olan Senai Tan ve arkadaşı Muzaffer Çakırtaş’ın üzerlerine, tabanca ile ateş açılmıştır. Olayda Senai Tan adlı, işçi ağır yaralı olarak kaldırıldığı Elazığı Devlet Hastanesi’nde ölmüştür. Öldürülen işçinin, MTTB üyesi olduğu öğrenilmiştir. Olaydan yara almadan kurtulan Muzaffer Çakırtaş’ın ifadesine göre, Orbik Köyü’ne doğru kaçan sanıklardan Ali Seçkin isimli şahıs, yakalanarak gözaltına alınmıştır. Soruşturma sürdürülmektedir.

erciyes

İstanbul (Özel)-MTTB Genel Başkanı Kasım Yapıcı, dün yazılı olarak yaptığı açıklamada, anarşinin, bu gün belli merkezlerden çıkarak, bütün yurt sathına yayıldığını ve her geçen gün, daha korkunç boyutlara ulaştığını belirterek, anarşinin büyümesi karşısında yetkililerin seyirci kaldığını ve çözüm yolu getirmediğini belirtmiş; arttırılan polisiye ve askerî tedbirlerin yetersiz olduğunu ve anarşiye çözüm getirmediğini ifade etmiştir. Kasım Yapıcı daha sonra şunları söylemiştir: “Hükümetin suçlu ve suçsuzu tecrid edemediğini ve suçsuz yere haksız muamele ile karşılaşan vatandaşın, daha da huzursuz kılındığı ülkemizde, anarşiye yeni hedefler gösterilmekte ve Müslüman kitle kışkırtılarak, hadiselere itilmek istenmektedir. Son olaylar, yapılan tertibleri gözler önüne sermiştir. Ve aynı oyunlar,

senaitansehid01

Anadolu’nun patlamaya hazır olan kesimlerinde, ısrarla oynanmaktadır. Bu durum karşısında İslam gençliğinin ve Müslüman halkımızın, her zamankinden daha dikkatli ve basiretli hareket etmesi gerektiğini bir kere daha hatırlatırız. Son anarşik hadiseler, güdümdeki mermi misali, Müslüman gençlik üzerine gelmekte ve Müslüman gençler yaralanmakta ve öldürülmektedir. Elazığ’da meydana gelen olayda, Senai Tan ismindeki Müslüman kardeşimiz, Kırkdutlar Mahallesi’nden geçerken, 6.30-7.00 sıralarında mechul kişilerin açtığı yaylım ateş sonunda, vurularak ölmüştür. Senai Tan, Azot Meslek Lisesi’ni bitirerek, Azot fabrikasına girmişti. Senai Tan’ı vuranlar bilsinler ki, her yapılanın muhakkak bir gün hesabı sorulur. Hiç kimsenin yaptığı yanına kalmaz. Senai Tan’ı vuranlar ve vurduranlardan da, bir gün hesap sorulacak, Müslüman’ın kanı yerde kalmayacaktır. Genç kardeşimize Allah rahmet diler, inancının kavgasının yarıda kalmayıp sonuna kadar süreceğini belirtiriz.