8 Temmuz 1980

Mübarek Kadir Gecesi’nde (7-8 Temmuz 1980 Perşembeyi Cumaya bağlayan gece) İstanbul’da iki Müslüman daha şehid edilmiş ve çok sayıda Müslüman da yaralanmıştır.

Birinci olay Süleymaniye’de cereyan etmiş ve İsmail Mavuş adlı bir Akıncı şehid edilmiştir.

Edinilen bilgilere göre, Süleymaniye’de bakkallık yapmakta olan İsmail Mavuş (30) isimli Akıncı, önceki akşam dükkânında iftarını yaptıktan sonra, müşteri kılığında gelen iki militanın saldırısına uğramıştır.

29

Önce İsmail Mavuş’tan bir kilo sabun isteyen militanlar, Mavuş sabunu almak üzere arkasına dönünce, tabancalarını ateşlemişler ve muhtelif yerlerinden yaralamışlardır. Yaralı Haseki Hastanesi’ne kaldırılırken, yolda şehid olmuştur. İsmail Mavuş’u şehid edenlerin, daha önce de dükkâna gelerek, tehditle para istedikleri öğrenilmiştir. İkinci olay Fikirtepe’de cereyan etmiş, olayda bir kişi şehid olmuş iki kişi de yaralanmıştır. Edinilen bilgiye göre, Önceki gece sahur vakti saat 3.00 sıralarında, Kadıköy Fikirtepe Volkan Sokak’ta, İslami Hareket Dergisi satıcısı iktisat Fakültesi Öğrencisi Ahmet Ali Koç, mobilyacı Ahmet Şimşek ve Recep Sucu bir grubun saldırısına uğramışlardır. Saldırı sırasında Recep Sucu olay yerinde şehid olmuş, Ahmet Ali Koç ve Ahmet Şimşekte yaralı olarak Göztepe Sigorta Hastanesi’ne kaldırılmışlardır.
Katiller, ellerini kollarını sallayarak kaçmışlar ve henüz tespit edilememişlerdir. Olaylarla ilgili soruşturmaların sürdürüldüğü bildirilmektedir. [1]

[1] Millî Gazete – 09 Ağustos 1980 Sayfa: 01